láss velünk logo


LÁSS VELÜNK!

AUDIONARRÁTOROK TÁRSASÁGA

MI AZ AUDIONARRÁCIÓ?

Az audionarráció az akadálymentesítés egyik formája, amely biztosítja, hogy a látássérült emberek is egyenlő eséllyel férjenek hozzá vizuális tartalmakhoz. Az audionarráció célja, hogy a célközönség számára a különböző területeken a nem, vagy csak részben érthető vizuális üzeneteket, és a nem egyértelműen beazonosítható auditív információkat a nyelvi kifejezés eszközével elérhetővé tegye.

Az audionarráció területei lehetnek filmek, televíziós műsorok, kiállítások és tárlatok, színházi előadások, turisztikai látványosságok, konferenciák, képzések / az oktatás különböző területei, sportrendezvények, vagy egyéb más terület (Nagy-Britanniában például cirkuszi előadásokat is akadálymentesítenek látássérült emberek számára).

A narrációnak két fő része a leíró, vagy követő narráció és az előnarráció, vagy másnéven bevezető narráció.
A leíró/követő narráció az adott eseményt kísérő audionarráció, amely csak az éppen látható tartalmakat közvetíti.
Az előnarráció, vagy bevezető narráció olyan háttér információkat és kiegészítő információkat tartalmazó leírás, amelyet a leíró narráció idő hiányában nem tartalmazhat. Hangos verziójának rögzítése után nyilvános fórumokon kell közzé tenni, hogy a látássérült közönség már akár jóval az előadás előtt is hozzáférhessen.

Az audionarráció típusa szerint lehet élő, vagy rögzített, nyilvános, vagy csak az azt igénylők számára hozzáférhető.
Élő narrációnak nevezzük, amikor a narrációs szöveget az audionarrátor az előadással egyidőben mondja el, olvassa fel. A rögzített narráció a narrációs szöveg hangfájlon tárolt változata, mely az előadással egy időben nem igényli a narrátor személyes jelenlétét.

Hasznos cikkek/ linkek a témában: